Влада і організації Польщі допомагають із ремонтом шкіл у прифронтовій зоні Харківської області
Заміна вікон у школі в селі Студенок Харківської областіЗаміна вікон у школі в селі Студенок Харківської областіfacebook.com/PCPM.NGO/

На сході України сільським школам вже впродовж кількох місяців допомагають поляки. Програму ремонтів шкіл, до яких ходить також багато дітей біженців з Донбасу, втілює у життя Польський центр міжнародної допомоги (PCPM) та фонд «Міжнародної солідарності». Кошти, а це понад мільйон злотих (більше 230 тис. євро), надали з бюджету Міністерства закордонних справ Польщі. Про це пише портал onet.pl.

«Нині майже усю гуманітарну допомогу доставляють на лінію фронту. Водночас зовсім неподалік, у прифронтовій зоні, живуть люди, котрих торкнулася війна і котрі не отримують жодної допомоги», – каже голова PCPM Войцєх Вільк.

Тому польські організації вирішили втілювати свій проект підтримки у Харківській області. Школи, особливо сільські, дуже бідні, скромно обладнані та мають проблеми недофінансування. Усі навчальні заклади потребують термінового ремонту. Будинки поволі руйнуються. Потрібно замінити вікна, двері та дахи. У багатьох школах під час дощу вода заливає класи. Дерев’яні підлоги діряві. Меблі пам’ятають 1960-1970 роки. Учням і вчителям докучає відсутність каналізації і часом навіть світла. Діти часто не можуть користуватися туалетами у будинку.

Цьогоріч, eперше з часів падіння Радянського Союзу, з’явилася можливість покращити цю драматичну ситуацію. У десяти школах області проведений, або буде згодом проведений, ремонт. Програму заміни вікон та обладнання у школах у Харківській області ініціював Польський центр міжнародної допомоги та фонд «Міжнародної солідарності».

Увесь проект становить мільйон злотих, з яких на ремонти шкіл призначена понад половина від цієї суми. Решта коштів піде на дообладнання закладів. 50 тис. злотих виділять на підтримку центру, де канікули проводять діти з Донбасу.

Вибір закладів, яким польські організації надали допомогу, не був випадковим. Вибирали саме ті, що знаходилися у найгіршому технічному стані, а також ті, до яких ходить найбільше дітей воєнних біженців.

Заміна вікон дозволить не тільки утеплити школи взимку, але також зменшити видатки на їхнє обігрівання на понад 20%. Це важливо, бо школи дуже бідні. Влада у Києві дає гроші тільки на зарплатню вчителям.

«Щиросердечно дякую полякам. Ми ніколи не забудемо про те, що ви зробили для наших дітей. Якби ви не допомогли, то, напевно, ми б ще довго мерзли у класах взимку, по яких гуляє вітер, бо старі вікна вже випадали з рам», – дякує полякам директорка школи у селі Оскіл та уся місцева громада.

Польща з початку війни в Донбасі допомагає Україні. Як неурядові організації, так і влада у Варшаві, виділяє на це мільйони злотих. Форми допомоги різні. Наприклад, минулоріч PCPM втілила програму постачання на фронт у Донбасі аптечок для українських солдатів. Однак опісля польський уряд відкликав усі польські організації із зони бойових дій, наголошуючи, що там стало дуже небезпечно.

Дуже активно в Україні діє також фонд «Міжнародної солідарності». Одним із найбільших його проектів є Польсько-Канадська програма підтримки демократії, що має на меті активізацію місцевих громад та підтримку незалежних мас-медіа в Україні.

onet.pl/Т.А.

Оригінал: http://www.polradio.pl/5/38/Artykul/270549